شنبه 18 مرداد 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در جلسه بررسی ایده‌های حوزه مدیریت شهری مطرح شد
مجموعه مدیریت شهری از ایده‌های کاربردی در حوزۀ فعالیت خود استقبال و حمایت می کند

به منظور بررسی و امکان سنجی استفاده از ایده‌های حوزه مدیریت شهری در مجموعه شهرداری کرج جلسه‌ای با حضور عضو و رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی کرج، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری کرج، رییس بنیاد نخبگان استان البرز و مدیران پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی، مرکز آموزش و پژوهش سازمان مدیریت و برنامه و شهرداری و شورای اسلامی شهر کرج برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد نخبگان استان البرز؛ دکتر محمد نبیونی بیان داشت: کمیته ایده‌های برتر در سال جاری با حضور 22 نفر از 19 دستگاه اجرایی استان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های ستاد هفتۀ پژوهش استان و با حکم دبیر کل ستاد هماهنگی هفتۀ پژوهش با مسئولیت بنیاد نخبگان استان البرز تشکیل شد. 
رییس بنیاد نخبگان استان البرز با اشاره به رشد 300 درصدی تعداد ایده‌های دریافت‌شده نسبت به سال‌های گذشته بیان داشت: تعداد 220 ایده در این جشنواره دریافت و توسط هفت کارگروه علوم انسانی، هنر، علوم پایه، علوم پزشکی، فنی و مهندسی، دامپزشکی و کشاورزی و منابع طبیعی ارزیابی شدند.
وی تأکید کرد: با توجه به تنوع دستگاه‌های اجرایی در کمیته جشنواره و اطلاع‌رسانی جامع توسط دبیرخانه و با حمایت ویژۀ سازمان سیما، منظر و فضای شهری شهرداری کرج و مرکز صدا و سیمای استان البرز پراکندگی ایده‌های دریافت‌شده در گروه رشته‌های مختلف و از نظر افراد ارائه کننده ایده‌ها (حقیقی و دستگاه‌های اجرایی و مراکز علمی و تحقیقاتی استان) از توزیع نرمال و خوبی برخوردار بود.
ایشان در ادامه بیان داشت: با توجه به مصوبه شورای سیاست‌گذاری هفتۀ پژوهش و فناوری استان البرز تعداد 2 ایده برتر از ایده‌های ارزیابی‌شده و منتخب مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت.
وی تصریح کرد: با توجه به مصوبه کمیتۀ جشنواره ایده‌های برتر در راستای حمایت از ایده‌های برتر و کاربردی، این جلسه به صورت پایلوت برای بررسی و امکان‌سنجی به‌کارگیری ایده‌های برتر در حوزۀ خدمات و مدیریت شهری با حضور برخی از مدیران مرتبط مجموعه مدیریت شهری کرج و اعضای مدعو برگزار شده است.
وی بیان داشت: در صورت موفقیت‌آمیز بودن این جلسه، دبیرخانه جشنواره ایده‌های برتر آمادگی دارد با مدون کردن فرآیند و استانداردسازی آن، این موضوع را به سایر گروه رشته‌ها تعمیم دهد و در این زمینه با رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز نیز مذاکراتی در حوزۀ ایده‌های علوم پزشکی انجام شده است.
ایشان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اهداف این جلسه فراهم نمودن زمینه‌ای برای تقدیر و تجلیل از ایده‌های برتر به تناسب وسع و توان کمیته جشنواره و با همکاری مجموعه مدیریت شهری است.
وی اظهار داشت: تقدیر و تجلیل از ایده‌های برتر می‌تواند انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت افرادی باشد که وقت گذاشته‌اند و فرم‌های ایده‌ها و پروپوزال پیشنهادی خود را برای دبیرخانه ارسال نموده‌اند. الگوبرداری سایر افراد از  ایده‌های برتر، می‌تواند انگیزه لازم برای تکمیل ایده‌ها را فراهم آورد.
ایشان تأکید داشت: بنیاد ملی نخبگان و مجموعه بنیادهای استانی در استفاده از لوگو، نام و عنوان بنیاد نخبگان به معنای خاص آن به شدت محدودیت دارد ولی در قالب دبیر جشنواره می‌تواند با سایر اعضای کمیته همکاری داشته باشد.
وی اظهار داشت: در خصوص ادامه فعالیت کمیته جشنواره ایده‌های برتر با استاندار محترم البرز نیز مذاکره شده است و با توجه ارجاع موضوع به معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی استانداری موضوع به ایشان نیز اعلام شده و ایشان علاوه بر استقبال از موضوع آمادگی مجموعه خود برای تسهیل و تسریع امور مرتبط را اعلام داشتند.
وی بیان داشت: کارگروه علم و فناوری استان به ریاست استاندار البرز و با حضور دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و سازمان‌هایی نظیر مدیریت و برنامه تشکیل شده است و می‌توانیم پیشنهاد دهیم که راهبری و سیاست‌گذاری کلی در زمینه ادامه فعالیت کمیته یا دبیرخانه ایده‌ها در این کارگروه انجام پذیرد. 
ایشان با اشاره به تفاهم‌نامه سه‌جانبه همکاری فی‌مابین معاونت علمی و فناوری رییس جمهور استانداری البرز و شهرداری کرج برای راه‌اندازی شهر دانایی در استان اظهار داشت: افتتاح شهر دانایی و مرکز نوآوری و شکوفایی در استان البرز می‌تواند نقطه عطفی در حوزه ساماندهی به ایده‌ها و حمایت از ایده‌پردازان در استان البرز باشد.

 

مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر کرج آمادگی بررسی و ارزیابی پروپوزال‌های ایده‌های خدمات و مدیریت شهری را دارد.

رییس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج، بیان داشت: خلق و ابداع اختراعات و ایجاد کسب و کارهای جدید با حمایت از ایده‌ها و ایجاد امید در جوانان و پژوهشگران محقق می‌شود. 
دکتر غدیر مهدوی، در ادامه بیان داشت: مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر کرج آمادگی بررسی و ارزیابی پروپوزال‌های ایده‌های خدمات و مدیریت شهری را دارد تا پس از تصویب آنها در مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی، برای اجرا به مجموعه مدیریت شهری کرج ارجاع شوند.

 

تقدیر و تجلیل از ایده‌های برتر جشنواره و ایجاد امید و انگیزه برای ادامه راه عزیزان ایده‌پرداز کار قابل تحسینی است.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج بیان داشت: بنیاد نخبگان استان البرز باید محلی برای مراجعه و آمد و شد دانش‌دوستان و دانش‌پژوهان باشد.
مهندس علیرضا رحیمی بیان داشت: بسترسازی برای ایجاد فضایی به منظور شکوفایی فکر و ذهن ایده‌پردازان به خصوص در حوزۀ علم و فناوری می‌تواند باعث ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوین باشد.
ایشان تأکید داشت: تقدیر و تجلیل از ایده‌های برتر جشنواره و ایجاد امید و انگیزه برای ادامه راه عزیزان ایده‌پرداز کار قابل تحسینی است و مجموعه مدیریت شهری و سازمان فرهنگی شهرداری کرج مسئولیت اجرای آن را به عهده گرفته است. 
وی در ادامه با اشاره به نگاه اجرایی و عملیاتی سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری به موضوعاتی از این دست بیان داشت: تعدادی از ایده‌های ارائه‌شده در این جلسه با حیطه فعالیت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری ارتباط دارد که با هماهنگی دبیرخانه جشنواره ارتباط با این افراد برای ارائه طرح و در صورت عملیاتی بودن ایده موضوع برای اجرایی‌شدن آنها در سطح شهر و استفاده توسط سازمان پیگیری خواهد شد. 
ایشان اظهار داشتند: برخی از ایده‌ها با فعالیت حوزه‌های و معاونت‌های دیگر شهرداری در ارتباط است و برخی نیز با توجه به نوع ایده، باید از لحاظ قابلیت اجرا و صرفه اقتصادی در مجموعه مدیریت شهری مورد بازبینی و ارزیابی دقیق قرار گیرد.
وی با اشاره به مقررات و آیین‌نامه مالی و معاملاتی شهرداری بیان داشت: عقد قرارداد برای اجرای پروژه‌های مدیریت شهری از طریق فراخوان انجام می‌گیرد. 
ایشان تصریح کرد: به منظور استفاده از ایده‌ها در مجموعه مدیریت شهری می‌بایست ایده توسط هیئت کارشناسان مورد ارزیابی و سنجش کارایی قرار گیرد و به صورت پایلوت در سطح و مقیاس کوچک مانند یک خیابان، محله یا یک واحد کوچک شهری اجرا شود.
ایشان خاطرنشان کرد: در نهایت تصویب مصوبه‌ای توسط شورای اسلامی شهر کرج برای صدور مجوز عقد قرارداد شهرداری با صاحبان ایده‌های معرفی‌شده توسط بنیاد نخبگان استان البرز یا دبیرخانه ضروری است.
وی تأکید داشت: به منظور ایجاد انگیزه می‌بایست افرادی که صاحب ایده هستند و ایده‌ای را خلق می‌کنند ولو غلط را نیز باید به نوعی حمایت کرد تا افراد با دلگرم‌شدن و پیگیری بتوانند نواقص را اصلاح و ایده‌های خود را عملیاتی و تبدیل به ثروت نمایند.

گفتنی است در پایان جلسه مقرر شد طی مراسمی در دهۀ مبارک فجر سال جاری با حمایت شهرداری و شورای اسلامی شهر کرج و با مسئولیت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، از 26 ایدۀ برتر که توسط کارگروه‌های داوری جشنواره (هفت‌گانه و کارگروه دانش‌آموزی) معرفی و در جلسۀ پنجم با اتفاق آراء اعضای کمیته منتخب شده‌اند تقدیر و تجلیل به عمل آید.

گزارش تصویری

 
 

تاریخ انتشار : 1398/10/11
کد : 10089
تعداد بازدید: 93

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس:البرز، کرج، 45 متری گلشهر، خیابان شهید آقازاده (ارغوان شرقی)، پلاک 68 -- کدپستی: 3137884344-- تلفن: 5-33555063-026