دوشنبه 7 مهر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

پرویز کرمی
اجرای طرح شهید احمدی‌روشن نقش بسزایی در اشتغال نخبگانی و حل مسائل استانی دارد

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه طرح شهید احمدی‌روشن تأثیر بسزایی در اشتغال نخبگانی و حل مسائل استانی دارد، گفت: خروجی پروژه‌های هسته‌های پژوهشی می‌تواند نقش مهمی در تبدیل‌ استارت‌آپ‌ها به شرکت دانش‌بنیان ایفا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ پرویز کرمی؛ دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در مراسم افتتاح ساختمان جدید بنیاد نخبگان استان البرز، گفت: خوشبختانه در مسئله تأمین زیرساخت‌های فناوری و نوآوری استان البرز اقدامات در خور توجهی انجام داده و تیمی خوشفکر و منسجم در استانداری، شهرداری و بنیاد ملی نخبگان با حمایت استاندار محترم جناب آقای شهبازی، شهردار محترم جناب آقای کمال‌زاده و دکتر نبیونی در بنیاد نخبگان استان و در فضای نخبگانی استان تشکیل شده که این موضوع سبب رسیدن استان در کمترین بازه زمانی به جایگاه اصلی خود خواهد شد.

مشاور معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری  استان البرز را استانی استراتژیک در اقتصاد کشور توصیف کرد و نزدیکی به جمعیت ساکن در تهران از نظر جمعیت مصرف کننده و دسترسی سهل به امکانات آموزشی، بهداشتی، درمانی، قابلیت‌های آب و خاک، استقرار صنایع استراتژیک و بزرگ، وجود جاذبه‌های گردشگری طبیعی و منحصر به فرد، واقع شدن در شاهراه‌های ارتباطی کشور، سهل الوصول بودن دسترسی به فرودگاه‌های داخلی و بین المللی، وجود دانشگاه‌های بزرگ، پارک علم و فناری، مراکز پژوهشی و 9 شهرک صنعتی و 3500 واحد صنعتی را از جمله مزیت های اقتصادی این استان برای سرمایه گذاری برشمرد.

وی همچنین وجود شرکت‌ها و برندهای صنعتی را که در پاندمی کرونا بخش قابل توجهی از محصولات مورد نیاز کشور را تأمین و حتی در عرصه‌های بین‌المللی محصولات خود را عرضه کردند،از دیگر مزیت‌های استان البرز دانست.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: استان البرز علاوه بر مزیت‌های صنعتی بسیاری که دارد، به لحاظ نیروی‌انسانی نخبه نیز در جایگاه مطلوبی است و بدون شک فعالیت مضاعف در حوزه علم و فناوری، استان را به جایگاه واقعی خود در این حوزه می‌رساند.

رئیس مرکز ارتباطات واطلاع رسانی معاونت علمی  در ادامه با اشاره به ساخت کارخانه نوآوری کرج با کمک استانداری و حمایت‌ معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری این اقدام را  اقدامی قابل‌توجه در حوزه علم و فناوری در استان البرز و بستر مناسبی برای فعالیت‌های نخبگانی و دانش‌بنیان توصیف کرد.

کرمی در بخش دیگری از صحبت‎های خود با اشاره به فعالیت های بنیاد ملی نخبگان و خاصه طرح شهید احمدی روشن گفت: عمده فعالیت‌های بنیاد ملی نخبگان جنبه تشویقی، ترغیبی و فرهنگی دارد، طرح شهید احمدی‌روشن در واقع مجموعه‌ای از اساتید دانشگاهی، دانشجویان مستعد و سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی و ملیِ صاحب‌مسئله را در برمی‌گیرد. استاد دانشگاه مسئله صنعت را در قالب پروپوزال پژوهشی تعریف می‌کند و دانشجویان مستعد برتر با حمایت بنیاد ملی نخبگان، دانسته‌ها و داشته‌های خود را برای حل آن بکار می‌گیرند.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه این طرح که در آستانه برگزاری پنجمین دوره خود است، نیازمند تعامل و همکاری نهادها و دستگاه‌های اجرایی است، بیان کرد: دانشجویان کارشناسی با معدل بالاتر از ۱۷ و دانشجویان مقطع ارشد و دکتری با معدل بالای ۱۸ می‌توانند در طرح شهید احمدی روشن شرکت کنند و به اساتید و دانشجویان تحت‌پوشش بنیاد در این طرح جایزه تحصیلی تعلق می‌گیرد.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری تأکید کرد: برای شروع دوره پنجم نامه‌ای از سوی بنیاد ملی نخبگان به وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مدیریتی داده شده تا مسائل و چالش‌هایشان را برای قرارگیری در سایت احمدی روشن مطرح کنند. همچنین طی تفاهم‌نامه‌هایی که بنیاد ملی نخبگان با سازمان‌ها و نهادها منعقد کرده‌ بخشی از هزینه‌های دوره برعهده نهادهای صاحب چالش است و مجموعه بنیاد برای حمایت بیشتر ازاستعدادهای تحصیلی و رفع مشکلات موجود، به اندازه نهادهای ارائه‌دهنده طرح، آورده مالی خواهد داشت.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: تاکنون حدود ۶۰۰ پروژه در سایت طرح شهید احمدی‌روشن مطرح شده که اساتید می‌توانند پروژه‌های مورد نظر خود را از میان آنها انتخاب کنند. اساتید همچنین می‌توانند موضوعات خارج از این پروژه‌ها را نیز مطرح کرده و روی آن کار کنند و در پروژه‌هایی که از سوی سازمان‌ها و نهادها مطرح می‌شوند، هزینه‌های جداگانه‌ای برای  دانشجویان و اساتید در نظر گرفته شده که بنیاد ملی نخبگان آنها را از نهادهای مربوطه گرفته و به شرکت‌کنندگان پرداخت می‌کند.

کرمی اضافه کرد: تیم اجرایی استان البرز نیز با توجیه دانشگاه‌های مادر استان درباره مقتضیات طرح احمدی‌روشن و دستاوردهای آن می‌تواند زمینه را برای اجرای بهتراین طرح فراهم کند تا مسائل موجود با نگاهی علمی و دانش‌بنیان رفع شود، اساتید دانشگاهی بتوانند تحقیقات خود را توسعه دهند ودانشجویان مستعد نیز به توانمندی و مهارت‌های عملیاتی بیشتری دست یابند.

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان در پایان با بیان اینکه طرح شهید احمدی‌روشن تأثیر بسزایی در اشتغال نخبگانی و حل مسائل استانی دارد، گفت: خروجی پروژه‌های هسته‌های پژوهشی می‌تواند نقش مهمی در تبدیل‌شدن استارت‌آپ‌ها به شرکت دانش‌بنیان ایفا کند.

لازم به ذکر است  دفتر جدید بنیاد نخبگان استان البرز با حضور شاهمرادی معاون استاندار کمالی زاده شهردار کرج و نبیونی ریس بنیاد استان البرز افتتاح گردید

تاریخ انتشار : 1399/05/30
کد : 10168
تعداد بازدید: 121

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس:البرز، البرز- کرج - رجایی‌شهر - میدان طالقانی - ابتدای بلوار جمهوری (رستاخیز)-نبش کوچه قزلباش - جنب املاک دی - پلاک 8 طبقه دوم (زنگ 3 و 4) 02634411996 - 02634411042