در نشست مستعدان برتر با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز بیان شد:
ظرفیت نخبگان برای ایجاد اشتغال و تولید در استان به کار گرفته شود

نشست اجتماعات نخبگانی با حضور رییس بنیاد نخبگان استان و مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز با هدف آشنایی نخبگان و مستعدان برتر استان با حوزۀ کارآفرینی و قوانین مرتبط با آن برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد نخبگان استان البرز، رییس بنیاد نخبگان استان البرز در نشست مستعدان برتر با مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هدف اصلی این نشست را گفت و شنود با مستعدان و آینده سازان اجتماعات نخبگانی عنوان کرد.

محمد نبیونی با اشاره به مشاوره‌های خوب و معرفی تسهیلات انجام‌شده توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست افزود: آشنایی مستعدان برتر با حوزۀ اشتغال و کارآفرینی و خدمات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اهداف این نشست تخصصی بود.

ایشان با بیان اینکه نخبگان و سرآمدان به افرادی اطلاق می‌شوند که در حوزه فعالیت خود اثرگذاری مثبت در کشور و دنیا ایجاد کرده باشند، اظهار داشت: جامعه دانشجویان به عنوان مستعدان و آینده‌سازان کشور شناخته می‌شوند و استفاده از لفظ نخبه برای این افراد یا حتی اطرافیان ایشان ایجاد توقع و مشکل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مستعدان برتر وارد اجتماعی شده‌اند که آینده آن سرآمدی، پختگی و نخبگی است، تصریح کرد: تمام تلاش بنیاد ملی نخبگان این است که بدون جدا کردن شما از جامعه بتواند تسهیلات و حمایت‌هایی را برای ارتقاء توانمندی‌های علمی و اجرایی شما در اختیارتان قرار دهد.

ایشان با بیان اینکه ادامه تحصیل و اشتغال جامعه مستعدان برتر، چه در داخل کشور باشد، چه زمینه‌ای برای ادامه تحصیل و کسب تجربه افراد در خارج از کشور فراهم شود، شایسته است به این نکته توجه داشته باشند که خود را از اجتماع و جامعه بشری جدا و متمایز نکنند.

وی با اشاره به اینکه برچسب زدن به افراد بخشی از آسیب‌های اجتماعی است که در جامعه رخ می می‌دهد، افزود: یکی از وظایف بنیاد نخبگان استانی، به مجموع کسانی که وارد اجتماع نخبگانی شدند و می شوند این هست که این افراد را با سایر دستگاه‌های اجرایی و تحقیقاتی در استان خود آشنا و لینک کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وقتی یک فرد را مستعد می‌دانیم، ایمان داریم خودش بهترین راه و مسیر را پیدا می کند، افزود: بنیاد نخبگان استان وظیفه دارد راه‌های مختلف را برای اینکه فرد دچار آزمون و خطا نشود را در اختیار جامعه مستعدان برتر خود قرار دهد.

وی با بیان اینکه مستعدان برتر باید دقت داشته باشند افراط و تفریط و کندروی و تندروی یکی از آفات خطرناک در مسیر پیشرفت تلقی می شود، افزود: مقاله نوشتن و کتاب نوشتن بد نیست، پتنت و اختراع بد نیست، در واقع کنفرانس رفتن هم بد نیست، کنفرانس نرفتن هم بد نیست؛ فردی در نگارش مقاله خوب هست و فردی هم هست که مقاله ننوشته و رفته کار عملی انجام داده است، به نوبه خودش می تواند موفق باشد.

ایشان در ادامه با بیان اینکه اگر فردی که کار کاربردی انجام داده می‌تواند شاخص و در جایگاه خودش انسان موفقی باشد و در مقابل هم فردی که صرفاً تحقیقات انجام داده و حوزۀ فعالیتش کاربردی نیست می تواند به نوبه خودش انسان موفق و الگو باشد افزود: مسیری که بشر طی آن تکامل یافته است به این شکل تعریف شده است و خداوند تبارک و تعالی عدالت ش هم همین است که همه چیز را در اختیار یک فرد قرار نداده است.

وی خطاب به دانشجویان مستعد حاضر در نشست بیان داشت: شما جامعه آینده سازان کشور هستید که در آینده سرآمد خواهید شد و یکی از ویژگی‌های سرآمدان تعادل در انجام کارها و فعالیت‌هاست.

محمد نبیونی بیان داشت: در بنیاد نخبگان مانند سایر دستگاه‌ها دفتر و تشکیلات پیچیده و آنچنانی نداریم؛ چون اساساً نگاه بنیاد در بحث نخبگانی این نیست که ساختمان و نیرو ایجاد کند؛ و سازوکار آن اینگونه تعریف شده است که از طریق سامانه و اتوماسیون تسهیلات و حمایت‌ها در اختیار افراد قرار داده شود.

وی در پایان اظهار داشت: پتانسیل شما بالاست و خواسته های شما باید محقق شود و این نشان دهنده رشد و تعالی ایران است و ابراز امیدواری کرد: انشاا... در آینده نزدیک بتوانیم نکاتی که شما در این نشست فرمودید را مفصل بحث و بررسی و تصمیم‌سازی نماییم.

مدیرکل تعاون ،کارورفاه اجتماعی استان البرز در این نشست گفت: با حمایت های موثر در استان باید از ظرفیت نخبگان برای راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها، ایجاد اشتغال و کسب و کار استفاده و مسیر توسعه کشور را هموار کنیم.
حسین فلاح نژاد در این نشست با تاکید بر این که نقش وجایگاه نخبگان در توسعه و پیشرفت جامعه بر کسی پوشیده نیست اظهار کرد : مهمترین نقش و کارکردی که برای نخبگان جامعه می شود تعریف کرد نقش جریان سازی است یعنی نخبه های کشور می توانند کشور را وادار به حرکت کنند، بنابراین انتظار ما هم از نخبگان استان این است که در این مسیر بتوانند جریان ساز باشند والبته در نهایت حاصل این جریان سازی باید ایجاد تکنولوژی و در پرتو تکنولوژی ایجاد فرایند اقتصادی و مسلما باید در پرتو فرایند اقتصادی نیز ایجاد اشتغال صورت گیرد که یکی از مهمترین اهداف وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی است .

وی با اشاره به وظایف وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی در حوزه های مختلف اجتماعی ،اقتصادی و رفاه افزود : یکی از مهمترین اهداف وزارت تعاون،کار وفاه اجتماعی ایجاد اشتغال است و با توجه به رسالت مهم ایجاد اشتغال در وزارت متبوع ،کلیه تسهیلاتی که در این وزارتخانه ارائه می شود هدفش ایجاد اشتغال است یعنی نگاه ما نیز در این اداره کل به مقوله ارائه تسهیلات با هدف ایجاد اشتغال با رویکرد اشتغال پایدار  است.

فلاح نژاد با اشاره به حمایت های وزارت تعاون،کار وفاه اجتماعی برای فعالیت نخبگان و استفاده از ظرفیت این استعدادها در جهت اشتغال و تولید وفناوری در استان خاطر نشان کرد : بر اساس تفاهم نامه ای که  وزارتخانه با صندوق کارآفرینی امید برای ایجاد کسب وکار منعقد کرده است هر فردی که یک طرح توجیهی اقتصادی در رسته های مورد تایید وزارت متبوع داشته باشد و آن طرح منجر به ایجاد یک محصول شود  و در کنار آن  اشتغالی ایجاد شود،  متناسب با ایجاد اشتغال؛ تسهیلات به میزان 100 تا 150 میلیون تومان به ازای هر نفر ایجاد شغل به وی پرداخت می شود که نخبگان استان نیز می توانند از این ظرفیت برای توسعه کسب وکارهای خود استفاده نمایند.

مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز از طرح کارورزی و مشوق های بیمه ای بعنوان دیگر طرح های این اداره کل و وزارتخانه برای بهره مندی نخبگان استان نام برده و افزود : یکی از موضوعاتی که از سوی وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است فقدان مهارت لازم در قشر تحصیل کرده دانشگاهی در کنار آموزش های آکادمیک انهاست که برای حل این موضوع و رفع مشکل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی وزارت متبوع یک بسته تشویقی تحت عنوان کارورزی وبعد بحث مشوق های بیمه ای را برای اشتغال کسانی که دارای تحصیلات عالی هستند  تعریف کرده است.

وی با تشریح این طرح  ادامه داد : بر اساس این طرح وقتی فرد تحصیل کرده در بخش خصوصی بعنوان کارورز جذب شود تا سه ماه حقوق و هزینه های کارورز از سوی دولت پرداخت می شود و اگر ظرف سه ماه پس از ارزیابی کارفرما افرادی که بعنوان کارورز جذب شده اند بتوانند پاسخگوی مسائل و مشکلات بنگاه اقتصادی و آن کارگاه در بخش خصوصی باشند و در کارگاه و واحد مذکور جذب شوند ، دولت نیز در این راستا برای حمایت از کارفرما بعد از جذب کارورز توسط کارفرما تا بیست ویک ماه آن کارگاه را نسبت به حق بیمه کارفرمایی معاف خواهدکرد و وزارتخانه نیز راسا حق بیمه آن فرد را پرداخت می کند و این طرح نیز به منظور تقویت جذب افراد تحصیل کرده در بخش خصوصی و حل مشکل اشتغال آنان از سوی وزرات کار ارائه شده است.

فلاح نژاد همچنین حوزه تعاون را دیگر بستر مناسب برای فعالیت های نخبگان در حوزه های پژوهش محور عنوان کرد و گفت :  استفاده از ظرفیت های پژوهشی واقتصادی بخش تعاون برای بهره مندی نخبگان در حوزه های پژوهشی ونیز وجود معافیت های مالیاتی و بیمه ای و نیز تسهیلات خاص بخش تعاون می تواند بعنوان تسهیل گر کسب و کار و ارائه ایده های نخبگان در جهت ایجاد اشتغال و توسعه استان مورد توجه این قشر قرار گیرد و این اداره کل دراین زمینه آمادگی همکاری با نخبگان را در راستای سرفصل های پژوهشی ارائه شده تعاون از سوی وزارت متبوع را دارد.

وی همچنین استفاده از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را از دیگر خدمات قابل ارائه این اداره کل به نخبگان و استعدادهای برتر استان نام برده و تصریح کرد : منابع خیلی خوبی از سمت دولت برای توسعه اشتغال پایدار روستایی اختصاص داده شده است  زیرا یکی از آسیب های عمده کشور ما بحث مهاجرت از روستا به شهر بدلیل مساله اشتغال است و بدین منظور تسهیلات خوبی با بهره های پایین توسط دولت برای ایجاد کسب وکار در محیط های روستایی در استان و کشور ارائه شده است که نخبگان البرزی می توانند در این خصوص نیز با استفاده از این تسهیلات در رسته های اعلام شده فعالیت نمایند.

وی اظهار امیدواری کرد تا با همکاری و همفکری این اداره کل و بنیاد نخبگان استان زمینه های همکاری مشترک برای فعالیت این استعدادها وآینده سازان ایجاد شود و با توجه به وجود استعدادهای درخشان و نخبگان بسیار در استان و شهرستان و رفع مشکلات آنان بستر فعالیت آنها را فراهم و از ظرفیت و استعداد این عزیزان در جهت رشد و خودکفایی و بی نیازی به محصولات خارجی بویژه در ایام تحریم استفاده شود.

تاریخ انتشار : 1399/11/27
کد : 20208
تعداد بازدید: 190