شنبه 4 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در راستای توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر
نشست تخصصی گیاهان دارویی برگزار شد

نشست تخصصی گیاهان دارویی با حضور دکتر محمد حسن عصاره از اساتید برجسته حوزۀ گیاهان دارویی و رییس ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و جمعی از مستعدان برتر تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد نخبگان استان البرز در راستای توانمندسازی و افزایش توان علمی و اجرایی مستعدان برتر فعال در حوزۀ گیاهان دارویی یک نشست تخصصی با حضور دکتر عصاره از محققان و صاحب نظران حوزه گیاهان دارویی در مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال انجام شد.

این نشست با هدف آشنایی مستعدان برتر بنیاد ملی نخبگان با  بازار گیاهان دارویی در داخل و خارج کشور، تشریح تسهیلات و حمایت­ ها از فعالان حوزۀ گیاهان دارویی و معرفی شرکت­ های دانش­ بنیان فعال در حوزۀ گیاهان دارویی برگزار شد.

رییس بنیاد نخبگان استان البرز ابتدا ضمن تشکر از استقبال و هماهنگی رییس ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور برای برگزاری نشست افزود: نشست های تخصصی مستعدان برتر با صاحب نظران و اساتید برجسته به منظور افزایش توانمندی و مهارت در مستعدان برتر و سوق دادن افراد به سمت نخبگی است.

دکتر جهان پناه با بیان اینکه نخبگی یک نعمت تعهدآور است تأکید داشت: نخبگان باید آنقدر در زمینه تخصص و کسب مهارت تلاش کنند تا بتوانند ارزنده ترین خدمات را به جامعه ارائه دهند.

در ادامه جلسه، رییس ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به صورت خلاصه به کاربرد وسیع گیاهان دارویی در صنایع غذایی و آشامیدنی، دارویی و آرایشی و بهداشتی پرداخت.

دکتر عصاره ضمن اشاره به برنامه‌های راهبردی ملی و کلان کشور در حوزۀ گیاهان دارویی بیان داشت: تدوین سند راهبردی کشور در حوزۀ گیاهان دارویی و ورود معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در قالب ستاد گیاهان دارویی در راستای ایجاد تحول و اثرگذاری مؤثر در این حوزه بوده است.

وی با اشاره به تنوع وسیع گونه ای گیاهان دارویی مختص و بومی ایران بیان داشت: یکی از وظایف نخبگان و مستعدان فعال در این حوزه خلق ثروت از این ظرفیت کلان سرزمین مادری است.

ایشان تأکید داشت: افرادی که در صنعت گیاهان داوریی فعال هستند باید شناخت و درک مناسبی از ابتدای کشت گیاهان دارویی، تولید محصول و در نهایت بازار را داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به پتانسیل بالای کشور در حوزۀ گیاهان دارویی افزود: در حال حاظر درآمد ارزی کشور از صنعت گیاهان دارویی بیشتر در حوزۀ خام فروشی محصولات و در درجۀ بعدی روی فراوری اولیه گیاهان دارویی متمرکز است.

رییس مؤسسه تحقیقاتی ثبت و گواهی بذر و نهال با اشاره به سهم بالای ارزی حاصل از صادرات محصولات ثانویه و فرآورده های حاصل از گیاهان دارویی تصریح کرد: حضور نخبگان در صنعت گیاهان دارویی باید در راستای کسب مهارت و دانش لازم برای ورود به فاز فرآوری ثانویه گیاهان دارویی و در نهایت تولید محصولات تخصصی از گیاهان دارویی باشد.

ایشان در پایان نشست در خصوص تسهیلات و بسته های حمایتی مجموعه معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و ستاد گیاهان دارویی در قالب شرکت ­های دانش­ بنیان مطالبی را ارائه نمودند.

گفتنی است این نشست با پرسش سئوالات مستعدان حاضر در نشست و پاسخ دکتر عصاره رییس ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به سئوالات پایان یافت.

گالری تصاویر (کلیک نمایید)

تاریخ انتشار : 1397/12/05
کد : 137
تعداد بازدید: 97

              تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: البرز-کرج-45 متری گلشهر-خیابان ارغوان شرقی-پلاک 68 بنیاد نخبگان استان البرز. کدپستی: 3137884344

تلفکس: 5-33555063-026